Hebrew Russian
דף הבית » הישגי המשרד » חודש מאסר בתיק של תקיפה ואיומים כלפי בת זוג

בית משפט השלום בבאר שבע

 

ת"פ 44637-05-13 מדינת ישראל נ' ט' ###### (עציר)       18 יוני 2013

 

            44648-05-13

 

בפני כב' סגן הנשיא, השופט יואל עדן

המאשימה:         מדינת ישראל

נגד

הנאשם: #### ##### ט' ########## (עציר)

נוכחים:

ב"כ המאשימה עו"ד הדס הוס

הנאשם וב"כ עו"ד דמיטרי ורניצקי

פרוטוקול

ב"כ המאשימה טוענת לעונש:

מגישה ר.פ. סומן ת/1.

הנאשם יליד 1970, לחובתו הרשעה אחת, איומים כלפי אותה מתלוננת. הנאשם הורשע על פי הודאתו בעבירה של תקיפה בנסיבות מחמירות וכן איומים. הנאשם והמתלוננת בני זוג מזה כמה שנים. זו אינה הפעם הראשונה שהנאשם מתנהג כלפי המתלוננת באופן אלים.

ב"כ הנאשם:

מדובר באיומים ולא באלימות.

ב"כ המאשימה:

הגם כי מדובר בתקיפה סתם ואיומים, לאור היחסים המורכבים בין בני הזוג, מדובר בעבירות חמורות. אין להקל ראש במעשיו של הנאשם. לטענת המאשימה יש להוקיע עבירות אלו של אלימות בתוך המשפחה. על פי ההלכה הפסוקה שומה על בית המשפט להילחם בעבירות אלו.

לטענת המאשימה מתחם הענישה בתיק זה וכללותו על שתי העבירות שבכתב האישום נע בין שישה ל 18 חודשי מאסר. אבקש להפנות את בית המשפט לפסיקה רע"פ 1293/08 שם דובר על איומים בין בני זוג ללא עבר והנאשם נדון ל 12 חודשים בפועל וכן מפנה לעפ"ג 50169-11-10 מחוזי מרכז בגין איומים והיזק בזדון ותקיפה סתם בין בני זוג, שם נגזר על הנאשם 14 חודשי מאסר.

לאור האמור, לאור חומרת העבירות והעובדה שהנאשם מתנהג בצורה מאיימת כלפי המתלוננת גם בעבר, תעתור המאשימה לעונש שלא יפחת מ 12 חודשי מאסר בפועל, מאסר על תנאי ופיצוי.

מגישה את הפסיקה.

ב"כ הנאשם:

אבקש בתיק זה להסתפק בימי מעצרו של הנאשם.

אבקש להתייחס לפסיקה אותה הגישה חברתי וכן לאותו מתחם ענישה אותו מבקשת לאמץ.

באשר לפסק דין של בית המשפט העליון שם הנאשם נדון ל 12 חודשי מאסר שם המדובר בנאשם שניהל הוכחות, זאת בניגוד לתיק בפנינו, שהנאשם חסך בעדות המתלוננת.

ביחס לפסק הדין השני עם 14 חודשי מאסר שם דובר על נאשם שיש לו עבר פלילי בעבירות סמים, רכוש ומעשה מגונה, שם היו איומים לא רק על המתלוננת ובאמצעות סכין. אותו מתחם שחברתי

מבקשת לאמץ הוא לא מציאותי, הוא מופרז ולא מעוגן בפסיקה.

לבקש מתחם של 6 עד 18 חודשי מאסר בתיק שבפנינו בלי שום פסיקה, זה לזרוק מספרים לחלל האוויר.

בענייננו, מדובר בנאשם שכאמור חסך זמן שיפוטי, הודה במשטרה, ובדיון ראשון בפני בית המשפט, לקח אחריות על המעשים, חסך מעדות המתלוננת, מדובר בנאשם שידועה בציבור עם המתלוננת מזה כ 7 שנים, יש להם שלושה ילדים משותפים מקשר קודם של בת הזוג שהנאשם אימץ.

האישה נמצאת בהריון. חשוב להדגיש את העובדה כי המתלוננת ביקשה לבטל תלונה. אני סבור שיש לכך משקל מכיוון שחוק זכויות נפגעי עבירה אומר שיש לקחת בחשבון את עמדת המתלוננת.

גם כשרוצים להחמיר עם הנאשם, כך גם במקרה הפוך, כאשר המתלוננת מבקשת לסלוח לנאשם ולמשוך את התלונה חזרה, למרות שזה לא אפשרי מעשית, בית המשפט צריך להתחשב בכך.

מבחינת חומרת העבירה, מדובר באירוע מינורי. כל שמיוחס לנאשם זה שתפס את המתלוננת בבטן ואמר לה אמירה עם תוכן מאיים. המתלוננת לא נזקקה לטיפול רפואי, לא נגרמו חבלות ואין תיעוד רפואי.

ברור שאם הנאשם היה משוחרר עמדת התביעה היתה אחרת לחלוטין והיינו מסיימים את התיק במאסר על תנאי לכל היותר. הנאשם בהעדר חלופה נעצר עד תום הליכים.

מדובר בנאשם שבמקור מחוף השנהב. אין לו מעמד של אזרח. הוא ובת זוגו נמצאים בהליך ארוך של קבלת אזרחות ואיחוד משפחות. הם מטופלים על ידי משרד עו"ד. לכן הנאשם לא יכול היה לספק חלופה. אין לי ספק שאם היתה חלופה כזאת היה משתחרר ועמדת המאשימה היתה אחרת.

לכן, בנסיבות העניין אבקש "להתעלם" מהעובדה שנמצא במעצר מאז יום האירוע, 20/05/2013 תקופה של כחודש.

אבקש להסתפק בימי מעצרו. אני סבור שבנסיבות העניין המתחם הראוי בתיק שבפנינו צריך לנוע בין חודשיים של מאסר לריצוי בעבודות שרות. לאור כל הנסיבות אבקש להסתפק בעונש של מאסר על תנאי.

אבקש להגיש גז"ד של מותב זה שניתן לפני 6 ימים, ת"פ 6863-04-13. באותו מקרה דובר על נאשם שהורשע בעבירות של תקיפה הגורמת חבלה של ממש כלפי בת זוג, איומים כלפי בת הזוג וכן כלפי השוטרים שהוזעקו למקום וכן עבירה של היזק בזדון, מדובר על נאשם שהורשע בכך שסתר לאשתו, חנק אותה ואיים. באותו מקרה המדינה הגבילה עצמה לשנת מאסר ובית המשפט גזר על הנאשם 6 חודשי מאסר בפועל בניכוי ימי מעצרו. תיק זה הינו חמור פחות שזה שהצגתי.

אבקש לגזור על הנאשם עונש של מאסר על תנאי ולשחרר אותו לאלתר ואין מקום לפיצוי.

הנאשם:

אני מאוד מצטער על מה שקרה. זה לא יקרה אף פעם יותר.

גזר דין

1.         הנאשם הורשע, על פי הודייתו, בכתב אישום מתוקן בעבירות של תקיפה בנסיבות מחמירות, עבירה לפי סעיף 382 (ב) (1) לחוק העונשין ואיומים עבירה לפי סעיף 192 לחוק העונשין.

על פי כתב האישום הנאשם והמתלוננת ניהלו משק בית משותף, בתאריך 20/05/2013, לאחר שהתפתח ביניהם ויכוח על נושא הפרידה ביניהם, תקף הנאשם את המתלוננת בכך שתפס אותה בבטנה "וסובב את ידו". יש להעיר כי התיאור המובא בכתב האישום אינו ברור די צורכו לעניין סיבוב היד של הנאשם. עוד על פי כתב האישום המתלוננת סירבה להתלוות לנאשם והוא איים עליה בכך שאמר לה כי ישרוף אותה אם לא תבוא איתו.

2.         הנאשם יליד שנת 1970 ולחובתו עבר בעבירה אחת של איומים משנת 2008.

3.         המאשימה טוענת למתחם עונש הולם הנע בין 6 ל 18 חודשי מאסר וב"כ הנאשם טוען למתחם עונש הולם הנע בין מאסר מותנה לחודשיים עבודות שרות.

מדובר בעבירות שאין להקל בהן ראש, והן מבוצעות בדלת האמות של המשפחה. יחד עם זאת, אני סבור כי המתחם המוצע על ידי ב"כ המאשימה הינו מתחם גבוה ביחס לנסיבות ביצוע העבירות.

בביצוע העבירות פגע הנאשם בזכותה של המתלוננת להגנה על גופה, בשלוות נפשה, ובחרותה. אני מוצא את מתחם העונש ההולם בגין ביצוע העבירות בנסיבות ביצוען ככולל מאסר בפועל הנע בין חודש ל 6 חודשים.

4.         בנסיבותיו של הנאשם, ובשים לב לכך שבעברו עבירה אחת בלבד הגם שמדובר בעבירת איומים, אני סבור כי על הענישה להיות ברף התחתון של מתחם העונש ההולם. לא מצאתי נימוקים של ממש לענישה העולה על הרף התחתון שבמתחם.

הגם שמדובר בעבירה אשר בדלת האמות של המשפחה, הרי שיש לקוות כי עונש המאסר אשר יוטל, הגם שיש בו כדי להקל, יהיה בו כדי להרתיע את הנאשם.

לא מצאתי מקום לפיצוי בנסיבות העניין.

5.         לפיכך, אני מטיל  בזה על הנאשם עונש כדלהלן:

מאסר - מאסר בפועל לתקופה של  חודש אחד. תקופת מאסרו תחושב מיום מעצרו, 20/05/2013.

מאסר על תנאי - מאסר על תנאי לתקופה של 5 חודשים. הנאשם ישא בעונש זה אם בתקופה של שלוש שנים מיום שחרורו יעבור על עבירה נוספת לפיה הורשע.

זכות ערעור בתוך 45 יום מהיום.

ניתנה והודעה היום י' תמוז תשע"ג, 18/06/2013 במעמד הנוכחים.

יואל עדן, שופט

סגן נשיא

ספיר א.

הוקלד על ידי גל מלול