Hebrew Russian
דף הבית » הישגי המשרד » של"צ וצו מבחן בלבד בגין עבירת שוד בנסיבות מחמירות

בית המשפט המחוזי בבאר שבע

ת"פ 16225-09-12 מדינת ישראל נ' #########    25 נובמבר 2013


16246-09-12

בפני כב' השופט אליהו ביתן

המאשימה: מדינת ישראל
נגד
הנאשם: #### #########


נוכחים:
ב"כ המאשימה, עו"ד איילת קדוש
הנאשם ובא-כוחו, עו"ד ורניצקי דמיטרי 


גזר דין


1. בטרם שמיעת הראיות, הגיעו הצדדים להסדר במסגרתו כתב האישום המקורי שהוגש נגד הנאשם תוקן, והנאשם הודה בעובדותיו של כתב האישום המתוקן והורשע בעבירה של שוד בנסיבות מחמירות, לפי סעיף 402(ב) לחוק העונשין תשל"ז-1977.

2. עיקרי עובדות כתב האישום המתוקן הם כדלהלן:
בתאריך 16.06.12 בסמוך לשעה 03:00, הנאשם ואחר שהיה עמו במועדון סנוקר בערד, הבחינו בא.א. (להלן: "המתלונן") שהיה במועדון ונשא על גבו תיק גב. כעבור זמן מה, המתלונן יצא מהמועדון  והנאשם והאחר עקבו אחריו. בשלב מסוים, הם קראו לו, שאלו אותו לאן הוא הולך, התקרבו אליו, אחזו בגופו, תוך שהם מונעים ממנו להתרחק מהם, ואמרו לו לא ללכת. הנאשם אחז את המתלונן בידו האחת והאחר אחז במתלונן בצווארו ובידו השנייה. המתלונן פחד מהם ושאל אותם אם הם רוצים כסף. הנאשם אחז בתיק הגב של המתלונן ומשך אותו ממנו בכוח, והוא והאחר דרשו ממנו להעביר אליהם את כל מה שבאמתחתו. בשל פחדו של המתלונן, הוא העביר לנאשם ולאחר 600 ₪ במזומן. ואז,  האחר הכניס את ידו לכיס מכנסיו של המתלונן ואחז במכשיר הטלפון הנייד שלו, בכוונה לגנבו, אולם המתלונן אחז את ידו של האחר וביקש ממנו להניח לו. מיד לאחר מכן, מישהו הבחין בהתרחשות והמתלונן ניצל את ההזדמנות ונמלט מהנאשם והאחר. והנאשם והאחר ברחו מהמקום כשהם נושאים עימם את כספו של המתלונן ואת תיקו, אשר הכיל, בין היתר, בגדים, אוזניות ומטען לטלפון נייד.  

3. הנאשם יליד 7.11.93 ובנסיבות העניין קיימת חובה לקבל עליו תסקיר של שירות המבחן לעניין העונש. שירות המבחן הגיש תסקיר על הנאשם, בו צויינו, בין היתר, הדברים הבאים – 
הנאשם כבן 19, רווק. בן יחיד להורים גרושים. בעברו, קשיי תיפקוד בבית הספר, שהייה בפנימיה ונסיון שלא צלח לשלבו במסגרת טיפולית. הנאשם שיתף כי בתקופה ששהה בפנימייה החל לצרוך סמים מסוג חשיש באופן מזדמן. בהמשך, הוא חבר לחברה שולית והחל לעבור על החוק. 
במסגרת הליך המעצר בתיק זה, הנאשם שוחרר, בהמלצת שירות המבחן, להוסטל "החוט המשולש". שירות המבחן התרשם כי הנאשם התקדם בטיפול במסגרת ההוסטל, למד להתבונן על דפוסי התנהגותו ולפתח מודעות עצמית, הוא לוקח אחריות על מעשיו ומביע רצון כן לעבור שינוי. במסגרת השהות בהוסטל, שולב הנאשם בעבודות אחזקה בבנייני האומה בירושלים.  לאור ההתרשמות המתוארת של שירות המבחן, הוצע לדחות את הדיון בעניינו של הנאשם בכמה חודשים, על מנת לבחון את התקדמותו בהליך הטיפולי. בתסקיר משלים שהוגש על הנאשם, צוין, כי הוא ממשיך ומתקדם בהליך הטיפולי, אך עדיין זקוק לגבולות והכוונה. וצוין, כי על אף שהנאשם אמור היה לסיים את תקופת הטיפול בהוסטל, הצוות הטיפולי החליט בעצה אחת עם הנאשם, שהנאשם ימשיך לשהות בהוסטל שנה נוספת, במהלכה הוא יתגורר בדירת מעקב. 
נבנתה לנאשם תכנית טיפולית, במסגרתה הוא אמור להמשיך ולהשתתף, במשך השנה הקרובה, בקבוצה טיפולית ובשיחות טיפוליות פרטניות, ולהמשיך בעבודתו בבנייני האומה בירושלים ובנוסף הוא נרשם לקורס במסגרת האוניברסיטה העברית בירושלים. 

4. לאור כל האמור, ובהתחשב, במוטיבציה שהנאשם גילה לביצוע שינוי בחייו, בשיתוף הפעולה שלו במסגרת ההוסטל, ובנכונותו להמשיך במסגרת למשך שנה נוספת, וכן בהתחשב ביכולות שגילה בתחום התעסוקתי, המליץ שירות המבחן להעמידו במבחן למשך שנה ולהטיל עליו 140 שעות של"צ, ומאסר על תנאי.

5. ב"כ המאשימה הודיעה כי בנסיבות העניין המאשימה מסכימה להמלצות שירות המבחן והוסיפה, כי סוכם בינה לבין ההגנה שהנאשם יחוייב בפיצוי המתלונן בסך של 1500 ₪. ב"כ הנאשם הודה לב"כ המאשימה על עמדתה ההוגנת ועתר לאמץ את המלצת שירות המבחן. הוא ציין שהנאשם הודה במיוחס לו וחסך זמן שיפוט. וכי הוא שהה במעצר של ממש תקופה של כ- 4 חודשים, ושמאז חודש דצמבר 2012 הוא נמצא בהוסטל "החוט המשולש". 

6. לאחר ששקלתי בדבר, באתי למסקנה כי המלצת שירות המבחן ראויה ויש לאמצה. בהקשר זה אני לוקח בחשבון את מעשי הנאשם, כמתואר בכתב האישום המתוקן; את גילו הצעיר של הנאשם; את נסיבות חייו, את נתוניו ואת התהליך הטיפולי המשמעותי שהוא עבר ושהוא עוד צפוי לעבור – הכל כמפורט בתסקירי שירות המבחן; את הודייתו והבעת החרטה שלו ואת סיכויי שיקומו; ואת מעצרו בתיק זה למשך כארבעה חודשים; וכן, את הסכמת המאשימה להמלצות שירות המבחן ואת הסכמת הצדדים לחיוב הנאשם בפיצוי המתלונן.
 
7. בהתחשב בכל האמור, אני מטיל על הנאשם את העונשים הבאים : 
א. אני מעמיד את הנאשם במבחן למשך 12 חודשים מהיום. בתקופת המבחן, הנאשם ימשיך את הטיפול במסגרת הוסטל "החוט המשולש" ויגיע לשיחות הפרטניות ולמפגשים הקבוצתיים המתקיימים במסגרת זו.  
ב. הנאשם יבצע 140 שעות שירות לתועלת הציבור, בהתאם לתוכנית שהוכנה על ידי שירות המבחן. 
ג. 9 חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים, שלא יעבור עבירת פשע. 
ד. אני מחייב את הנאשם לשלם למתלונן פיצוי בסך 1,500 ₪. ב"כ המאשימה תעביר למזכירות בית המשפט את פרטי המתלונן.

8. מזכירות בית המשפט תעביר את הפרוטוקול למשרדי שירות המבחן. 

זכות ערעור תוך 45 יום.


ניתנה והודעה היום כ"ב כסלו תשע"ד, 25/11/2013 במעמד הנוכחים.

 

אליהו ביתן, שופט


הוקלד על ידי זיוה עובדיה